Nanna - Moon Goddess

5. srpna 2010 v 9:48 | *Nanna |  WebMiss *Nanna
Ahoj!


Takže jsem tak trošku hledala na netu a našla jsem něco, co mně vážně překvapilo. Nanna - což je moje přezdívka, která - jsem doposud myslela - neměla žádný smysl. Je to prý bohyně Měsíce. To mně překvapilo ještě víc. Přečtěte si, co jsem našla.


Bohyně Měsíce - pomáhá rozvíjet hluboké vztahy, které přetrvají i po smrti a překonávat podvědomá soužení. Jejím symbolem je sám Měsíc. Vzývá se slovy:


Volám přes Duhový most do síní Asgardu. Zdráva buď, Nanno, družko krásy. Ty jež odkrýváš pravou lásku, prosím setrvej s námi v této síni, bohem zasvěcené.


Samozřejmně v to nevěřím, ale přišlo mi to zajímavé, že někdo tenhle výplod fantazie - ctí.

EDIT: Další informace

Nanna (též Nanar, Su´en, Sín) - v sumersko-akkadské mytologii bohyně měsíce, paní plodných a neplodných dnů, matka ohně a světelné záře. Zároveň byla božským soudcem a věštkyní (spolu s Šamašem).
Některé aspekty této bohyně byly rozšířeny i v Elamu, Eble a u Chetitů.
Základní představa byla taková, že když bozi (An, Enki a Enlil) určili osudy, nebe, země a měsíce propůjčili měsíci nejprve srp, poté člun a nakonec korunu (úplněk) tyto dary každý měsíc vracela a znovu dostávala.

Rodina

Otec: Enlil
Matka: Ninlil
Bratři: Nergal, Ninazu, Enbililulu

Symboly:

Jejím symbolem byl drak se lví hlavou a býk. Její posvátné číslo bylo "30". Zobrazována bývá na člunu, jak pluje noční oblohou.

Bohyně měsíce vystupuje v celé řadě mýtů, oslavných písních a jiných literární textů. Tyto texty svědčí o její velké popularitě, bohužel se nezachoval žádný mýtus v takové podobě, aby bylo možno udělat nějaký životopis.

Yours *Nanna - Moon Goddess.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Klikni a dozvíš se kolikátá/ý si klikl/a ;)

*Click*

Komentáře

1 enigma | Web | 5. srpna 2010 v 10:28 | Reagovat

Zaujímavé :D, takéto náhody sa stávajú...napríklad ja som si raz s kamoškou založila "klub won" (slovo won vzniklo úplne náhodne podľa našich mien) a potom som zistila že to v angličtine znamená -vyhral- :D. Ale sranda to je...

2 *Nanna | E-mail | Web | 5. srpna 2010 v 11:36 | Reagovat

To jo ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.