"Jo aha, ty jsi křesťan, promiň."

20. listopadu 2010 v 17:34 | *Nanna |  My Views
Ahoj!

Tento článek ... který možná, možná vznikl rozhořčením a možná, ale velmi pravděpodobně mi nebudeš rozumět. I přesto to sem napíši ... protože nebo spíše snad se najde někdo, kdo si to přečte ... a pochopí. Tak to zkus, bude to sice pár minut tvého drahocenného času, ale věř, že já jsem tomu taky věnovala čas. Nedokážeš si představit, kolikrát jsem se během psaní článku zastavila a popřemýšlela nad tím, co to vlastně doopravdy znamená. Ne, nechci se litovat, ani tě příliš zasvěcovat do mého světa, ale slibuji, že tento článek bude plný osobních zkušeností - a už tento kratičký úvodník za ten čas stojí, ne?

Náboženství

Začala bych tím, což napovídá název článku - náboženstvím. Někdo v Boha věří, někdo ne. Někdo bezhlavě vyznává svůj názor, někdo je v mnoha případech raději nestranný. Problém je, když náboženství ohrožuje vztahy, ohrožuje přátelství. A řekněte mi - kdy tomu tak nebylo? V pravěku? Podle mně i tak dávno, jako je pravěk se lidé hádali, jestli je lepší bůh slunce či bůh vody. Který toho zmůže víc? Bez vody se nedá žít, ale to samé se dá říci o slunečním světle. Nedá se určit, co je "lepší". Protože nic "lepšího" není. Vemte si - Husité, Lutheráni a nebo možná - pravoslavná církev? Co oni dělali? Protestovali proti Křesťanství. Protestanti - tak zní všeobecný název těchto sekt. Nechci vám tady dávat lekci dějepisu, ale náboženství způsobilo skoro všechny války národů (pokud ovšem ne všechny).

Proto ... a doufám, že nejsem sama ... věřím v toleranci, přestože tolerance není ten vysněný "světový mír", ale myslím, že zmůže stejně, jako samotný mír. Protože nelze míru bez lásky a tolerance. To samotné slovo - tolerance - nezní možná tak pěkně, jako láska nebo naděje, ale skrývá v sobě hodně toho všeho. Tolerance vede k míru. Proto - chcete mír? Buďte tolerantní a odpouštějte, protože neznám církev, která by toto zakazovala - snad satanisté? Myslíte? Občas nechápu satanismus ani víru v chaos a beznaděj, ale kdyby nebyl smutek, nebyla by naděje - naděje v lepší konce. Proto paní Tolerance? Přivítejte dalšího žáka svého umění, mně. Mně, možná umělkyni, ale věřící. Věřící v toleranci. A co že věřím i v Boha? Mám to skrývat, když vím, že je to pravda? Mám to zapírat, nebo to rovnou nemám být já?

Kdyby někomu z mých blízkých vadilo, že to jsem prostě já, věřící naivistka doufající v mír, lásku a toleranci, přátelil by se se mnou? Se opravdovou *Nannou? Doufám, protože já své náboženství nezměním. A i když možná pomalu přecházím na vegetariánství - nevzdám se svého pravého já kvůli ostatním. Nebudu se přetvařovat. Nudí vás to? Bude to ještě chvilku trvat :)) Možná a to je nejspíš základní věta protestu proti Bohu veškerých ateistů, v Bibli jsou slova, kterým nejde rozumět a už stvoření světa nedává smysl. Myslíte? Ano, přesuňme se v čase. Píše se rok 1838 a mladý křesťan Charles Darwin se vrací z výzkumné plavby, jejíž jednou z mnoha zastávek byly i Galapágy. Přichází a jeho teorie o vývinu člověka z opice se zařazuje jako jedna z mnoha teorií o vzniku člověka.

Sám Charles nikdy nepopíral víru v Boha ... věřil, ale věděl, že tehdejší doba - myslím tu, kdy se psala Bible - nebyla naprosto vyspělá ... a že stvoření světa přece nebylo tak přesné. Tohle odsuzují ateisté - jak mohl Bůh za týden stvořit svět i člověka?? Nemožné. Ale já věřím ... v Boha (ne zrovna v tu pohádku o vzniku světa, kterou známe z televize), v toho pravého Boha, kterého ateisté možná zavrhují. Věřím. Slyšíš Bože? Ano, čteš dobře. Čti dál milý čtenáři, protože začínám nakousávat nové téma :))

Hudba

V tomto tématu nevím, či se zařadit do skupiny opovrhovaných či opovrhujících. Zde by opět pomohla tolerance ... ale v tu se nemusí jen věřit. Tolerance se může vykonávat, ale řekněte této holce, kterou jste už nejspíš odsoudili za předchozí odstavce  ... anebo jste je vůbec nečetli ... jestli ona má vůbec nějakou šanci se protlačit ve 21. století. No řekněte, má? No ... nemá. Ale ona věří. Věří, že ji nikdo nebude odsuzovat za hudbu, kterou poslouchá. Co, že se mi třeba občas líbí metal, občas chci být absolutní punk-rockerka ... a občas sáhnu po popovém ploužáku? Proč, proč lidé nemají lepší výmluvu, než, že je to prostě hnusná hudba a nedá se poslouchat. A zde se dostáváme k té druhé pozici - jsem snad i opovrhující? Ano, je pravda, že třeba se mi nelíbí občas rap a nezmůžu se na nic, než jen pitomé ... ujde to. Někdo v tom má vášeň, někdo má vášeň v black metalu, kde je třeba jen jeden táhlý tón. Já tomu prostě nedokážu říct "hudba". A tím nikoho neurážím ... je pravda, že se ještě změním. A já se hodlám trošku změnit s alespoň kapkou tolerance. Možná vás tento článek nudil, možná  jste se bavili. Budou tu negativní komentáře, pokud si to někdo vůbec přečte, což já ... upřímně pohybuji. A jestli jste si to přečetli ... děkuji, že moje práce nepřišla nazmar. Děkuji :))

*Nanna :))
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Klikni a dozvíš se kolikátá/ý si klikl/a ;)

*Click*

Komentáře

1 Veronjoh | Web | 20. listopadu 2010 v 18:38 | Reagovat

Mám se docela normálně a jak se máš ty? :-)

2 Lucka P. SB ♥ | Web | 20. listopadu 2010 v 19:47 | Reagovat

Nádherné zamyšlení :-) Obdivuju tvoje znalosti dějepisu....tohle bych nedala :-D..tolerance, krásné slovo...ale...já nejsem moc tolerantní člověk (i když bych někdy tak strašně chtěla a prostě nejde to, uř jsem se tak narodila..). Snad někdy nerozpoutám válku :-P...i když i v této době to jsou války každý den, způsobené mnou, války v rodině - hádky, spory, prohry...
Také věřím v Boha...ne takovým zbůsobem jako většina lidí, ale často doufám, že mi v některých věcech je schopen pomoci :-)
A hudba? tu ani tak něřeším - ať si každý poslouhá co chce, ať si každý zpívá co chce...sice mám své oblíbence, ale i tak, je mi to fuk...stejnak nezáleží na mém názoru k hudbě někoho jiného, nenechá se mým názorem ovlivnit...

3 •Pet!nka• | Web | 20. listopadu 2010 v 20:12 | Reagovat

Úžasné zamyšlení puso, píšeš čím dál, tím lépe.
Jinak k náboženstí - já osobně věřím. Nevím jestli přímo v boha, asi bych to spíš definovala jako nadpřirozeno. A tolerance? Tu uznávám odjakživa. Všichni ldé jsou přece ve své podstatě stejní. A je jedno jestli jsou křesťané, jestli jsou to lesby, jestli jsou to fotbalisté (i když hokejisty moc nemusím no, ale toleruji je) nebo jestli jsou to blondýny. Prostě jsou a tím pádem bych je měla tolerovat a čekat (možná naivně), že oni budou tolerovat mě.
Víra je hezká věc, vážně moc. A já věřím v mnoho bůhů a v to, že fřív vhodili mezi lidmi. Řecko, Řím - to mluví samo za sebe. Přece si to nemohli všechno vymyslet, ne? V Egyptě to samé. A to samé platí i o severské mytologii ♥. A nad tím vším byl jeden bůh.
A hudba - každá hudba se dá poslouchat a vždy jde jen o náladu nebo o situaci. Jen lituju lidi, kteří mají hudební sluch. Ti musí občas hrozně trpět.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.