Letní čtení

29. srpna 2011 v 16:28 | *Nanna |  WebMiss *Nanna
Takže jsem se rozhodla zúčastnit (ke konci léta, jak je mým zvykem) letní soutěže. Tentokrát jsem vybrala na blogu mé oblíbenkyně Abyss ´Letní čtení´. No, jelikož já, jako knihomol jsem si toho všimla až moc pozdě, nedokážu za prázdniny (nebo to, co z nich zbylo) přečíst tolik knih. První kategorii bych však snad zvládla. Obzvlášť, když se jedná o knihy, které mám čerstvě v paměti. Tak tedy, vzhůru do Evropy!
První kategorie vyhlíží slibně, protože šest knih mám přes prázdniny rozhodně načtené. Do vícera netuším, či se pustím. Ale pokud ano, rozhodně vás informuji. Zde je přehled toho, na co jsem se zatím zmohla.
1) L. J. Smith - Vampire Diaries: Awakening [8/10]
2) L. J. Smith - Vampire Diaries: The Struggle [7/10]
(Knihy mají podobné prvky a místa, a tak jsem zodpověděla otázky rovnou za obě dvě knihy.)
--- Dokázala ve vás kniha probudit fantazii?
Abych popravdě odpovědela - docela ano. Popisy osob i míst, které se v knize nacházely mi přišli docela skutečné. Mám ráda, když po přečtení mám v hlavě takovou mapku míst, kde se hlavní postavy vyskytovali a když si místa v knize představuji jako upravené místa, co již znám.
--- Chtěli byste se podívat na některé místo popsané v knize (i je-li smýšlené)?
Docela ano. Chtěla bych se podívat na hřbitov, zmiňovaný v knížce, jelikož mám ráda atmosféru hřbitovů. No co, že se tam můžou objevit upíři. Být nečinným, nejlépe neviditelným pozorovatelem by mě bavilo, zvlášť v nějakých napínavých scénách. Ostatní místa mě nijak zvlášť neoslovila. Opravdu jedině má úchylka na smutná a opuštěná místa - tedy hřbitov.

3) Charlotte Brontë - Villette [9/10]
--- Dokázala ve vás kniha probudit fantazii?
Možná to je to jedno velké plus, které na této knize obdivuji. Většina mých spolužáků si řekne: "Emm.. povinná četba.. fuj," nebo něco na ten způsob. Ani nevím, proč jsem po ní sáhla již o prázdninách, ale myslím, že jsem udělala dobře. Ano, některé detaily mě tam unavovaly, to proto devět bodů, ale nemůžu si pomoci - prostě se mi ta kniha líbila. Ač je z 19. století, ač je přeložena do takové podivné staročeštiny, líbila se mi. A to jsem normálně příznivkyně toho typického, moderního fantasy. Líbil se mi děj, ale když už otázka zněla takto, budu se muset zmínit o fantazii. Ano, fantazii ve mě kniha probudila, mám v hlavě přesně nakrslený plánek okolí školy a i domy a detaily veškerých pokojů. I postavy a jejich charaktery se mi zdály jednoduše vystižené. Tak jako kdybych je přece vždycky znala. Líbí se mi, že se na konci dozvím, že všechno do sebe pasuje. Takové knížky jsou pro mě prostě cennost.
--- Chtěli byste se podívat na některé místo popsané v knize (i je-li smýšlené)?
Chtěla bych navštívit Villette, jenže v 19. století. Chtěla bych být součástí příběhu, i když vzdálená, nedůležitá role, chtěla bych tam být a vidět to živě. Školu, zámek mladíka Johna Grahama Brettona, park, zahrady, všechny pokoje i všechny postavy. Bavilo by mě to, nesmírně. A proto miluji knihy.

4) Antoine de Saint-Exupéry - Malý Princ
--- Dokázala ve vás kniha probudit fantazii?
Ano, ale zase trochu jiným způsobem, než naposledy před pěti lety. Tehdy jsem to četla jako pohádku. Teď to čtu jako filosofické dílo. Je to kniha mnoha názorů a úhlů pohledu. Každopádně ten poslední, pod kterým jsem tu knihu četla mou fantazii probudil a uchoval až do posledního písmene. Bez fantazie tu knihu prostě nemůžete pochopit.
Chtěla bych se podívat na malou planetku Malého prince, kde je všechno tak malinkaté, jsou tam malé sopky a květina, kterou má Malý princ tak rád.

5) J. K. Rowling - Harry Potter a Kámen mudrců
--- Dokázala ve vás kniha probudit fantazii?
Rozhodně. Tam to bez fantazie ani nejde. Tříhlavý pes, obrovská škola čar a kouzel. Vingárdium Leviousa! Šlo by si to bez fantazie představit? Ty komnaty, mluvící obrazy, tu obrovskou jídelnu, nástupiště 9 a 3/4? Probudila, nanejvýš.
--- Chtěli byste se podívat na některé místo popsané v knize (i je-li smýšlené)?
Rozhodně Bradavice, miluji ty chodby, komnaty, společenské místnosti, postele s nebesy, kouzelníky, učitele - i Snapea bych brala - záhady, příběhy, koleje, soutěže, knihovna a oddělení s omezeným přístupem, umývárny Ufňukané Uršuly, podzemí, Draco Malfoy, ty porce jídla, Brumbál za velkým stolem vyhlašující, jaká kolej vyhrála, Moudrý klobouk, létající auta, Vrba mlátička, Hagrid, Tesák, Aragog, Zapovězený les.. chci! A nemůžu zapomenout Příčnou ulici. Tak moc bych chtěla dostat dopis z Bradavic a koupit si hůlku, kotlík, hábit a učebnice.. a ještě Gringottova banka.. Děravý kotel.. mohla bych tam chodit věčně.

6) J. K. Rowling - Harry Potter a Tajemná komnata
--- Dokázala ve vás kniha probudit fantazii?
Ano, stejně jako předchozí. Létající auto, bazilišek v podzemí, text na zdi, psaný krví, podzemní sešlost Skorobezhlavého Nicka.. (proč ji nedali do filmu!?) prostě fantazie pracovala na plné obrátky.
--- Chtěli byste se podívat na některé místo popsané v knize (i je-li smýšlené)?
Jak už jsem zmínila - Bradavice. To kdybych mohla, tak beru všemi deseti (i dvaceti). A Umývárny Ufňukané Uršuly v tomto díle, kdy se jí ptají jak umřela a tak.. jen se tak na ně dívat, pod neviditelným pláštěm.,

*Nanna
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni a dozvíš se kolikátá/ý si klikl/a ;)

*Click*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.